„Umarłych wieczność dotąd trwa,

dokąd pamięcią się im płaci….”

Wisława Szymborska

       4 listopada 2018r o godz. 17.00 na tydzień przed 100. rocznicą odzyskania przez nasza Ojczyznę niepodległości w kościele pw. św. Andrzeja  w Porąbce Uszewskiej zostało wystawione widowisko słowno-muzyczne „Kantata niepodległościowa – tylko prawda i pamięć”  dla uczczenia bohaterów narodowych i uświadomienia młodym ludziom wartości wolności. Wykonawcą  koncertu była Młodzieżowej Orkiestra z Porąbki Uszewskiej „Crushed Sounds BigBand” pod batutą Pana Dariusza Swoszowskiego.

Magiczny  nastrój, który unosił się w kościele, pozwolił  poczuć licznie zgromadzonym łączność z przodkami, którym oddawali hołd, uświadomił im współczesne oblicze patriotyzmu i obowiązek, który na wszystkich Polakach spoczywa - tylko prawda i pamięć. Ważnym elementem tego widowiska było słowo – poezja oraz proza o tematyce patriotycznej, która była wykonywana na tle motywów muzycznych. Do recytacji zostali zaproszeni mieszkańcy Porąbki, Dębna, Łysej Góry, Woli Dębińskiej, jako solistka wystąpiła również gościnnie Pani Ania Sowa-Gurgul.

Wzorowa postawa patriotyczna członków orkiestry oraz widowni, która została zmagnetyzowana efektownym wykonaniem pieśni patriotycznych i spontanicznie włączała się w śpiew, pokazały, że miłość do Ojczyzny w sercach Polaków nigdy nie przeminie i zawsze znajdą się kontynuatorzy wielkiej idei Wolności. Łzy wzruszenia, które towarzyszyły niejednemu podczas wykonania hymnu narodowego są dowodem na to, że „Kantata niepodległościowa” była widowiskiem spektakularnym, poruszającym i profesjonalnie przygotowanym.

 

Agnieszka Sowa

1. Kantata niepodległościowa

"tylko prawda i pamięć"

 

Projekt zrealizowany w ramach konkursu Mecenat Małopolski 2018

12-13.07.2019 (piątek/sobota)

Podróż zaplanowana na 24 godziny trwała ok. 20. Wszystko dobrze się układało, młodzież była podekscytowana i szczęśliwa, opiekunom dodatkowo towarzyszył stres, żeby wszystko przebiegło bezpiecznie, bo przecież, choć każdy dzień został szczegółowo zaplanowany i przemyślany, nie sposób wszystkiego przewidzieć. Na szczęście  „Podróż tam….” przebiegła pomyślnie, późnym popołudniem dotarli do miejsca zakwaterowania – do Domu Polskiej Misji Katolickiej w La Ferté sous Jouarre. Ośrodek prowadzony jest przez siostry ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej. Po rozlokowaniu się w pokojach przyszedł czas na chwilę relaksu w klimatycznym parku wokół  kompleksu wypoczynkowego.  Pyszna kolacja i sen, bo jutro czekał ich ciężki dzień.

 

14.07.2019 (niedziela) Kantata niepodległościowa w Aulnay sous Bois

Koncert Patriotyczny w kościele św. Józefa należącym do Polskiej Misji Katolickiej w Aulnay sois Bous  pod Paryżem, który był możliwy dzięki gościnności proboszcza tamtejszej parafii ks. Jarosława Kocha. Autorska Kantata  patriotyczna - " ..tylko prawda i pamięć!!!" wykonana dla Polonii, skomponowana została z okazji obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Orkiestra została niezwykle miło przyjęta przez zgromadzonych wiernych (swoim śpiewem i grą na instrumentach zapewnili również muzyczną oprawę Mszy św.), podczas koncertu widownia bardzo spontanicznie włączyła się w śpiew polskich pieśni patriotycznych, pojawiło się wzruszenie i łzy tęsknoty za Ojczyzną. Koncert był rejestrowany przez liczne media polonijne, a po nim orkiestra po staropolsku została ugoszczona przez tamtejszych parafian. To nie koniec wrażeń na ten dzień, cała ekipa  uczestniczyła, tym razem jako widzowie, w koncercie jazzowym, który odbywał się w pobliskim miasteczku, po nim obejrzeli paradę zorganizowaną z okazji święta narodowego  Francji i pokaz sztucznych ogni.

 

 

2. Polska muzyka na paryskich scenach!

promocja Polskiej Kultury Muzycznej we Francji.

 

Projekt zrealizowany w ramach konkursu Mecenat Małopolski 2019

15.07.2019 (poniedziałek)

Zwiedzanie Paryża. Serdeczne podziękowanie dla Pani Danuty,  pilotki i przewodniczki, która skrupulatnie poszerzała wiedzę o zabytkach miasta i wprowadzała młodzież w tajniki sztuki  i architektury. Przejazd obok Katedry Notre Dame, Zwiedzanie ekspozycji w Muzeum Luwr, wyjazd na taras widokowy Wieży Eiffla, Łuk Triumfalny, spacerowanie klimatycznymi uliczkami Paryża...

16.07.2019 (wtorek) Koncert Muzyki Filmowej w Videopolis Theatre w Disneyland Paris

Wielki dzień, po to tutaj przyjechali, żeby zaprezentować się na Videopolis Stage. Emocje tym większe, że CSBB to jedyna reprezentacja z Polski na tegorocznym przeglądzie. Wjazd na teren parku rozrywki od zaplecza, rozpakowanie instrumentów, próba akustyczna na profesjonalnej scenie a o 12.00… występ. Wszystko wybrzmiało cudownie, młodzi muzycy skupieni i przejęci miejscem i atmosferą zagrali na 200%, wokół sceny robiło się coraz bardziej tłoczno. Król lew, Piraci z Karaibów i inne utwory- to wszystko wywołało gromkie brawa   i słowa podziwu. Menadżer, który zajmował się polską grupą, wyraził swoje uznanie dla aranżacji kompozytora, pochwalił technikę gry  na instrumentach oraz  zdyscyplinowanie młodzieży i obycie z wielką sceną. Gdy emocje opadły, przyszedł  czas  na  relaks w jednym z najsłynniejszych parków rozrywki na świecie. Szaleństwo na rollercoasterach,  kolejkach górskich,  w pałacach strachów, podziwianie bajkowych parad a późnym wieczorem fantastyczny pokaz iluminacji.

 

 

17.07.2019 (środa)

Ostatni dzień w bajkowym świecie. Pobudka, pakowanie walizek i instrumentów, śniadanie , pożegnanie z siostrami zakonnymi i wręczenie im upominków z Polski. Dobrze, że na zabawę  w Disneylandzie przewidziano dwa dni, bo rozbudzone wczoraj emocje i  adrenalina spowodowały, że młodzież niemalże lewitowała.  Cały dzień z przyjaciółmi, w atmosferze szalonej, beztroskiej zabawy… czegoż chcieć więcej?

 

18.07.2019 (czwartek)

„Podróż….z powrotem” również przebiegła pomyślnie. Sześć szalonych i wypełnionych atrakcjami dni nie pozbawiło młodzieży energii, cały autobus kołysał się w rytm filmowych przebojów śpiewnych przez wszystkich z wielkim zaangażowaniem. O 21.20  w Porąbce dla muzyków CSBB zakończyła się niezwykła przygoda, bajkowa przygoda. Na voyagerów  czekały stęsknione rodziny, ale oni, zanim rzucili się w ich czułe objęcia, celebrując jeszcze czas spędzony ze sobą, zatańczyli  wokół autokaru Belgijkę.

 

Agnieszka Sowa

4. Wieczornica Patriotyczna

"Był taki wrzesień"

 

 

W przeddzień 101., radosnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, w kościele pw. św. Małgorzaty w Dębnie miało miejsce szczególne wydarzenie muzyczne, którym  uczciliśmy, przypadającą w tym roku 80. rocznicę wybuchu  II Wojny Światowej, oddając hołd naszym przodkom, których życie przypadło na czasy wojennej  zawieruchy. Kiedy 10 listopada mrok otulał naszą wioskę i wszystko poddawało się jego zniewalającej mocy, opadające liście ścieliły kobierce, a krople jesiennego deszczu wygrywały przejmującą melodię, tłumy ludzi zmierzały do świątyni w Dębnie, by tam uczestniczyć w niezwykłym zaduszkowym spektaklu. We wnętrzu średniowiecznej świątyni unosił się zapach palonych świec, po ścianach przemykały światła, a ludzie trwali w wielkim, patriotycznym  oczekiwaniu i wzruszeniu. 

O godzinie 17.00 po słowach powitania przez księdza proboszcza zabrzmiały pierwsze dźwięki skomponowanej specjalnie na tę okazję Suity.Orkiestra brawurowo wykonała 15 częściową suitę, w której znalazły się znane pieśni partyzanckie i wojskowe tamtego okresu oraz kompozycje, przygotowane specjalnie na ten koncert. Wybrzmiały m.in.: Modlitwa obozowa, Marsz Pierwszego Korpusu, Hej chłopcy bagnet na broń, Rozszumiały się wierzby płaczące, Czerwone Maki na Monte Cassino, Marsz Mokotowa i Warszawskie dzieci. Niektóre pieśni wykonane były solo, inne zaś brzmiały w czterogłosie, a wszystkie zachwycały i wzruszały zgromadzoną publiczność. Dopełnieniem całości było wspólne odśpiewanie hymnu.W tym dniu, razem, dziadek z wnukiem, nauczyciel z uczniem,  bliski z nieznajomym, daliśmy przykład wspólnoty. Zjednoczyła nas pamięć i potrzeba oddania czci wielkim Polakom.

Agnieszka Sowa

Wydarzenie zrealizowane w ramach zadania publicznego Wójta Gminy Dębno "Wzbogacanie  życia  kulturalnego  Gminy  Dębno  poprzez  projekty  artystyczne,  w  formie wystaw,  prelekcji,  plenerów,  koncertów,  pokazów,  konkursów,  festiwali,  spektakli  i  innych wydarzeń o charakterze patriotycznym, edukacyjnym  i artystycznym."

Aranżacje muzyczne:  Dariusz Swoszowski       

Libretto: Agnieszka Sowa      

Solistki: Kinga Gurgul, Karolina Płaneta, Agnieszka Myrlak, Aleksandra Dzieńska, Wiktoria Styrna 

Recytacja: Piotr Borowiec   

W tym roku obchodzimy radosną - 101. już  rocznicę odzyskania niepodległości przez Polską i tragiczną 80. wybuchu II Wojny Światowej. Z tej okazji w kościele św. Andrzeja Apostoła w Porąbce Uszewskiej Młodzieżowa Orkiestra CSBB pod dyrekcją Dariusza Swoszowskiego  zagrała Suitę Niepodległościową „ Był taki wrzesień”,  aby uczcić Bohaterów tamtych czasów.

9 listopada przed licznie zebraną publicznością zaprezentowany został spektakl muzyczny. Słowo uzupełniało dźwięk, muzyka była kontekstem dla słowa. Orkiestra brawurowo wykonała 15 aranżacji, wśród których znalazły się znane pieśni partyzanckie i wojskowe tamtego okresu oraz kompozycje własne dyrygenta, przygotowane specjalnie na ten koncert. Wybrzmiały m.in.: Modlitwa obozowa, Marsz Pierwszego Korpusu, Hej chłopcy bagnet na broń, Rozszumiały się wierzby płaczące, Czerwone Maki na Monte Cassino, Marsz Mokotowa i Warszawskie dzieci.

Pomiędzy muzycznymi częściami, które  prezentowały kolejne etapy wojny recytator opowiadał swoją historię, historię młodego człowieka, 15-letniego dziecka,  którego  beztroskie życie  umarło 1 września. Jedyną  rzeczywistością był strach i śmierć, a powinnością …. Walka o Ojczyznę, Naród … o przyszłość. Na koniec wszyscy  odśpiewali hymn narodowy.  W tym dniu, swoją obecnością daliśmy przykład  patriotycznej postawy. Zjednoczyła nas pamięć i potrzeba oddania czci wielkim Polakom.

 

Agnieszka Sowa

 

Zadanie publiczne współfinansowane przez Powiat Brzeski.

3. Koncert Patriotyczny - Ojczyzno ma!

 

 

Współpraca

Muzykalni

Jesteśmy tutaj

Kontakt z nami

             tel. 605 268 926

             kontakt@muzykalni.org

 

 

Stowarzyszenie Muzykalni © WebWave 2017