To miał być kolejny, pełen wrażeń i artystycznych wzruszeń rok.Po francuskim tournée w 2019 roku Młodzieżowa orkiestra przygotowywała się do kolejnego wyjazdu, tym razem do Włoch, niestety w wyniku epidemii nasze plany musiały zostać zmienione. Wprawdzie  złożony w marcu 2020 r. projekt zyskał aprobatę Urzędu Marszałkowskiego, jednak ze względu na panującą sytuację  i bezpieczeństwo  nie mógł zostać zrealizowany  w pełni w zakładanym pierwotnie terminie i wymiarze. Przygotowując aktualizację, postanowiliśmy, że w tym roku, zrealizujemy część zadań, możliwych do przeprowadzenia, działając zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia.W ramach przeprowadzonych działań skupiliśmy się na podniesieniu kompetencji muzycznych członków orkiestry poprzez przeprowadzenie warsztatów dla poszczególnych sekcji instrumentalnych oraz doposażeniu orkiestry w akcesoria muzyczne. Jako zwieńczenie działań projektowych nagrano 6 utworów -zapowiedź muzyczną koncertów:
1.  Oratorium Jan Paweł II na 3 solistów i orkiestrę,    
2.  Koncert Patriotyczny dla włoskiej Polonii,
3.  Koncert Muzyki Filmowej.     
Nagrani zostały udostępnione szerokiej publiczności przez kanał  na YouTube oraz inne media społecznościowe.  

 

W dniach 19 i 20 czerwca 2021 r. odbył się maraton warsztatowy, główny nacisk położony był oczywiście na warsztaty instrumentalne, by młodzież po okresie lockdownu mogła pod okiem profesjonalistów podnieść swoje umiejętności muzyczne. Równie ważne były warsztaty, nastawione na integrację oraz budowanie relacji.

 

W dniach 11 i 12 września 2021 r. młodzi wzięli udział w kolejnym muzycznym maratonie i podczas dwudniowego bloku warsztatowego pod okiem instruktorów – instrumentalistów  podnosili swoje techniczne umiejętności gry na instrumentach oraz przygotowywali się do 6 Koncertu Muzyki Filmowej. Warsztaty sekcyjne zwieńczone zostały próbą całej orkiestry. Oprócz zajęć typowo muzycznych, uczestnicy brali również udział w warsztatach dodatkowych:

Młodzieżowa Orkiestra Crushed Sounds Big Band działająca od 2017 r. pod opieką Stowarzyszenia Muzykalni specjalizuje się głównie w muzyce filmowej, ale każdego roku koncertuje w repertuarze muzyki filmowej, patriotycznej i sakralnej przed publicznością w kraju i za granicą.W roku 2020 z powodu zagrożenia epidemicznego przeniosła swoją aktywność do sieci. Do tej pory online ukazały się już 3 nagrania zrealizowane przez członków orkiestry wraz z chętnymi muzykami spoza orkiestry.Muzyczny hit filmowy pochodzący z serialu „A Team” z lat 80. XIX wieku w wykonaniu młodzieżowej orkiestry Crushed Sounds Big Band miał swoją premierę w Internecie 31 grudnia 2020 roku.

  • „Koncertowy savoir-vivre” - muzyczna szkoła dobrych manier - warsztaty  przeprowadzone przez ks. dr hab. Pawła Sobierajskiego.

 

Główny cel warsztatów to umiejętność opanowania i wdrożenia na co dzień kanonu dobrych manier muzycznych w procesie kształcenia młodych muzyków oraz podczas osobistych i wspólnych prezentacji artystycznych.

 

  • „Od marzeń do celów” – jak osiągnąć cel i nie stracić motywacji – warsztaty przeprowadzone przez Panią Marzenę Swoszowską-Mojżesz.

 

W trakcie szkolenia uczestnicy przygotowywali swój indywidualny plan rozwoju, mogli dowiedzieć się, jak najefektywniej planować swój czas i poradzić sobie z pożeraczami czasu. Wyrażamy wdzięczność wszystkim instruktorom za zaangażowanie i efektowną pracę z młodymi muzykami,  jesteśmy przekonani, że okaże się ona również  efektywną.

Dwudniowy blok warsztatowy to kolejne działanie w ramach realizowanego przez stowarzyszenie Muzykalni projektu pn. „Aktywnie, efektywnie – na przekór covidowi”, który jest współfinansowany ze środków Województwa Małopolskiego.

7. Aktywnie, efektywnie – na przekór covidowi

 

 

6. W domu zagrane

 

 

Przygotowanie aranżacji oraz publikacja utworu wykonanego przez członków orkiestry Crushed Sounds BigBand.


 

Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym

Województwa Małopolskiego.

Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym

Województwa Małopolskiego.

5. Z ziemi polskiej do włoskiej

 

„Umarłych wieczność dotąd trwa,

dokąd pamięcią się im płaci….”

Wisława Szymborska

       4 listopada 2018r o godz. 17.00 na tydzień przed 100. rocznicą odzyskania przez nasza Ojczyznę niepodległości w kościele pw. św. Andrzeja  w Porąbce Uszewskiej zostało wystawione widowisko słowno-muzyczne „Kantata niepodległościowa – tylko prawda i pamięć”  dla uczczenia bohaterów narodowych i uświadomienia młodym ludziom wartości wolności. Wykonawcą  koncertu była Młodzieżowej Orkiestra z Porąbki Uszewskiej „Crushed Sounds BigBand” pod batutą Pana Dariusza Swoszowskiego.

Magiczny  nastrój, który unosił się w kościele, pozwolił  poczuć licznie zgromadzonym łączność z przodkami, którym oddawali hołd, uświadomił im współczesne oblicze patriotyzmu i obowiązek, który na wszystkich Polakach spoczywa - tylko prawda i pamięć. Ważnym elementem tego widowiska było słowo – poezja oraz proza o tematyce patriotycznej, która była wykonywana na tle motywów muzycznych. Do recytacji zostali zaproszeni mieszkańcy Porąbki, Dębna, Łysej Góry, Woli Dębińskiej, jako solistka wystąpiła również gościnnie Pani Ania Sowa-Gurgul.

Wzorowa postawa patriotyczna członków orkiestry oraz widowni, która została zmagnetyzowana efektownym wykonaniem pieśni patriotycznych i spontanicznie włączała się w śpiew, pokazały, że miłość do Ojczyzny w sercach Polaków nigdy nie przeminie i zawsze znajdą się kontynuatorzy wielkiej idei Wolności. Łzy wzruszenia, które towarzyszyły niejednemu podczas wykonania hymnu narodowego są dowodem na to, że „Kantata niepodległościowa” była widowiskiem spektakularnym, poruszającym i profesjonalnie przygotowanym.

 

Agnieszka Sowa

1. Kantata niepodległościowa

"tylko prawda i pamięć"

 

Projekt zrealizowany w ramach konkursu Mecenat Małopolski 2018

12-13.07.2019 (piątek/sobota)

Podróż zaplanowana na 24 godziny trwała ok. 20. Wszystko dobrze się układało, młodzież była podekscytowana i szczęśliwa, opiekunom dodatkowo towarzyszył stres, żeby wszystko przebiegło bezpiecznie, bo przecież, choć każdy dzień został szczegółowo zaplanowany i przemyślany, nie sposób wszystkiego przewidzieć. Na szczęście  „Podróż tam….” przebiegła pomyślnie, późnym popołudniem dotarli do miejsca zakwaterowania – do Domu Polskiej Misji Katolickiej w La Ferté sous Jouarre. Ośrodek prowadzony jest przez siostry ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej. Po rozlokowaniu się w pokojach przyszedł czas na chwilę relaksu w klimatycznym parku wokół  kompleksu wypoczynkowego.  Pyszna kolacja i sen, bo jutro czekał ich ciężki dzień.

 

14.07.2019 (niedziela) Kantata niepodległościowa w Aulnay sous Bois

Koncert Patriotyczny w kościele św. Józefa należącym do Polskiej Misji Katolickiej w Aulnay sois Bous  pod Paryżem, który był możliwy dzięki gościnności proboszcza tamtejszej parafii ks. Jarosława Kocha. Autorska Kantata  patriotyczna - " ..tylko prawda i pamięć!!!" wykonana dla Polonii, skomponowana została z okazji obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Orkiestra została niezwykle miło przyjęta przez zgromadzonych wiernych (swoim śpiewem i grą na instrumentach zapewnili również muzyczną oprawę Mszy św.), podczas koncertu widownia bardzo spontanicznie włączyła się w śpiew polskich pieśni patriotycznych, pojawiło się wzruszenie i łzy tęsknoty za Ojczyzną. Koncert był rejestrowany przez liczne media polonijne, a po nim orkiestra po staropolsku została ugoszczona przez tamtejszych parafian. To nie koniec wrażeń na ten dzień, cała ekipa  uczestniczyła, tym razem jako widzowie, w koncercie jazzowym, który odbywał się w pobliskim miasteczku, po nim obejrzeli paradę zorganizowaną z okazji święta narodowego  Francji i pokaz sztucznych ogni.

 

 

2. Polska muzyka na paryskich scenach!

promocja Polskiej Kultury Muzycznej we Francji.

 

Projekt zrealizowany w ramach konkursu Mecenat Małopolski 2019

15.07.2019 (poniedziałek)

Zwiedzanie Paryża. Serdeczne podziękowanie dla Pani Danuty,  pilotki i przewodniczki, która skrupulatnie poszerzała wiedzę o zabytkach miasta i wprowadzała młodzież w tajniki sztuki  i architektury. Przejazd obok Katedry Notre Dame, Zwiedzanie ekspozycji w Muzeum Luwr, wyjazd na taras widokowy Wieży Eiffla, Łuk Triumfalny, spacerowanie klimatycznymi uliczkami Paryża...

16.07.2019 (wtorek) Koncert Muzyki Filmowej w Videopolis Theatre w Disneyland Paris

Wielki dzień, po to tutaj przyjechali, żeby zaprezentować się na Videopolis Stage. Emocje tym większe, że CSBB to jedyna reprezentacja z Polski na tegorocznym przeglądzie. Wjazd na teren parku rozrywki od zaplecza, rozpakowanie instrumentów, próba akustyczna na profesjonalnej scenie a o 12.00… występ. Wszystko wybrzmiało cudownie, młodzi muzycy skupieni i przejęci miejscem i atmosferą zagrali na 200%, wokół sceny robiło się coraz bardziej tłoczno. Król lew, Piraci z Karaibów i inne utwory- to wszystko wywołało gromkie brawa   i słowa podziwu. Menadżer, który zajmował się polską grupą, wyraził swoje uznanie dla aranżacji kompozytora, pochwalił technikę gry  na instrumentach oraz  zdyscyplinowanie młodzieży i obycie z wielką sceną. Gdy emocje opadły, przyszedł  czas  na  relaks w jednym z najsłynniejszych parków rozrywki na świecie. Szaleństwo na rollercoasterach,  kolejkach górskich,  w pałacach strachów, podziwianie bajkowych parad a późnym wieczorem fantastyczny pokaz iluminacji.

 

 

17.07.2019 (środa)

Ostatni dzień w bajkowym świecie. Pobudka, pakowanie walizek i instrumentów, śniadanie , pożegnanie z siostrami zakonnymi i wręczenie im upominków z Polski. Dobrze, że na zabawę  w Disneylandzie przewidziano dwa dni, bo rozbudzone wczoraj emocje i  adrenalina spowodowały, że młodzież niemalże lewitowała.  Cały dzień z przyjaciółmi, w atmosferze szalonej, beztroskiej zabawy… czegoż chcieć więcej?

 

18.07.2019 (czwartek)

„Podróż….z powrotem” również przebiegła pomyślnie. Sześć szalonych i wypełnionych atrakcjami dni nie pozbawiło młodzieży energii, cały autobus kołysał się w rytm filmowych przebojów śpiewnych przez wszystkich z wielkim zaangażowaniem. O 21.20  w Porąbce dla muzyków CSBB zakończyła się niezwykła przygoda, bajkowa przygoda. Na voyagerów  czekały stęsknione rodziny, ale oni, zanim rzucili się w ich czułe objęcia, celebrując jeszcze czas spędzony ze sobą, zatańczyli  wokół autokaru Belgijkę.

 

Agnieszka Sowa

4. Wieczornica Patriotyczna

"Był taki wrzesień"

 

 

W przeddzień 101., radosnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, w kościele pw. św. Małgorzaty w Dębnie miało miejsce szczególne wydarzenie muzyczne, którym  uczciliśmy, przypadającą w tym roku 80. rocznicę wybuchu  II Wojny Światowej, oddając hołd naszym przodkom, których życie przypadło na czasy wojennej  zawieruchy. Kiedy 10 listopada mrok otulał naszą wioskę i wszystko poddawało się jego zniewalającej mocy, opadające liście ścieliły kobierce, a krople jesiennego deszczu wygrywały przejmującą melodię, tłumy ludzi zmierzały do świątyni w Dębnie, by tam uczestniczyć w niezwykłym zaduszkowym spektaklu. We wnętrzu średniowiecznej świątyni unosił się zapach palonych świec, po ścianach przemykały światła, a ludzie trwali w wielkim, patriotycznym  oczekiwaniu i wzruszeniu. 

O godzinie 17.00 po słowach powitania przez księdza proboszcza zabrzmiały pierwsze dźwięki skomponowanej specjalnie na tę okazję Suity.Orkiestra brawurowo wykonała 15 częściową suitę, w której znalazły się znane pieśni partyzanckie i wojskowe tamtego okresu oraz kompozycje, przygotowane specjalnie na ten koncert. Wybrzmiały m.in.: Modlitwa obozowa, Marsz Pierwszego Korpusu, Hej chłopcy bagnet na broń, Rozszumiały się wierzby płaczące, Czerwone Maki na Monte Cassino, Marsz Mokotowa i Warszawskie dzieci. Niektóre pieśni wykonane były solo, inne zaś brzmiały w czterogłosie, a wszystkie zachwycały i wzruszały zgromadzoną publiczność. Dopełnieniem całości było wspólne odśpiewanie hymnu.W tym dniu, razem, dziadek z wnukiem, nauczyciel z uczniem,  bliski z nieznajomym, daliśmy przykład wspólnoty. Zjednoczyła nas pamięć i potrzeba oddania czci wielkim Polakom.

Agnieszka Sowa

Wydarzenie zrealizowane w ramach zadania publicznego Wójta Gminy Dębno "Wzbogacanie  życia  kulturalnego  Gminy  Dębno  poprzez  projekty  artystyczne,  w  formie wystaw,  prelekcji,  plenerów,  koncertów,  pokazów,  konkursów,  festiwali,  spektakli  i  innych wydarzeń o charakterze patriotycznym, edukacyjnym  i artystycznym."

Aranżacje muzyczne:  Dariusz Swoszowski       

Libretto: Agnieszka Sowa      

Solistki: Kinga Gurgul, Karolina Płaneta, Agnieszka Myrlak, Aleksandra Dzieńska, Wiktoria Styrna 

Recytacja: Piotr Borowiec   

W tym roku obchodzimy radosną - 101. już  rocznicę odzyskania niepodległości przez Polską i tragiczną 80. wybuchu II Wojny Światowej. Z tej okazji w kościele św. Andrzeja Apostoła w Porąbce Uszewskiej Młodzieżowa Orkiestra CSBB pod dyrekcją Dariusza Swoszowskiego  zagrała Suitę Niepodległościową „ Był taki wrzesień”,  aby uczcić Bohaterów tamtych czasów.

9 listopada przed licznie zebraną publicznością zaprezentowany został spektakl muzyczny. Słowo uzupełniało dźwięk, muzyka była kontekstem dla słowa. Orkiestra brawurowo wykonała 15 aranżacji, wśród których znalazły się znane pieśni partyzanckie i wojskowe tamtego okresu oraz kompozycje własne dyrygenta, przygotowane specjalnie na ten koncert. Wybrzmiały m.in.: Modlitwa obozowa, Marsz Pierwszego Korpusu, Hej chłopcy bagnet na broń, Rozszumiały się wierzby płaczące, Czerwone Maki na Monte Cassino, Marsz Mokotowa i Warszawskie dzieci.

Pomiędzy muzycznymi częściami, które  prezentowały kolejne etapy wojny recytator opowiadał swoją historię, historię młodego człowieka, 15-letniego dziecka,  którego  beztroskie życie  umarło 1 września. Jedyną  rzeczywistością był strach i śmierć, a powinnością …. Walka o Ojczyznę, Naród … o przyszłość. Na koniec wszyscy  odśpiewali hymn narodowy.  W tym dniu, swoją obecnością daliśmy przykład  patriotycznej postawy. Zjednoczyła nas pamięć i potrzeba oddania czci wielkim Polakom.

 

Agnieszka Sowa

 

Zadanie publiczne współfinansowane przez Powiat Brzeski.

3. Koncert Patriotyczny - Ojczyzno ma!

 

 

Współpraca

Muzykalni

Jesteśmy tutaj

Kontakt z nami

             tel. 605 268 926

             kontakt@muzykalni.org

 

 

Stowarzyszenie Muzykalni © WebWave 2017

8. „Młodzieżowe eksploracje z muzyką filmową”

 

Jest nam niezmiernie miło ogłosić wszem i wobec, że realizujemy kolejny projekt pn:
,Młodzieżowe eksploracje z muzyką filmową”, który w ramach otwartego konkursu ,,Mecenat Małopolski - I edycja” został dofinansowany w kwocie 40 000zł. 
Serdecznie dziękujemy komisji i Zarządowi Województwa Małopolskiego za docenienie projektu i okazane wsparcie.
Niskie ukłony kierujemy również w stronę Pani Marszałek Marty Malec-Lech.


Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.